Nebeský kalendář
On-line výpočty
Něco ke čtení
Můj další web
Drobnosti
Najdete nás i na Facebooku
Mějte se krásně

TAO-TE-ŤING
Kniha o TAO a Cestě ke Ctnosti

Převod a komentáře: Jos. A. Zentrich (2007)
[<<< Předchozí kapitola] [Obsah] [Následující kapitola >>>]

29. O nezasahování

Marná je snaha, dobýt světa –
a snažit se vše rozhodovat.
Říše mají duchovní základy –
a nelze je vytvářet nátlakem a mocí.

Pokud se vládce snaží o tlak a násilí,
říši dříve či později ztratí,
protože ze strachu pochází
nenávist a odpor.

Proto vědoucí vládne volně a mírně
a odmítá vše výstřední –
a tím dodržuje zákon „míry věcí.“

Komentář:

Říše, stát, obec, rodina, společenství – tam všude je někdo vládcem. Pokud postupuje mírně, v jeho říši vládne pokoj, klid a mír – a lidé jsou spokojeni. jakmile ale někdo chce vládnout tvrdě, narazí na odpor a říše se posléze rozpadá. Kdo je v souladu s TAO, zná „zákon míry věcí“, který říká:

„není ničeho ve vesmíru, čeho by se nemohlo používat k tomu, k čemu to bylo Stvořitelem určeno. Musíme se však snažit poznávat smysl a účel všech věcí – a nic nepřehánět. Vyjádřil to třeba proslulý léčitel z konce 19. století – farář Šebastián Kneipp, když nabádal – Všeho s mírou, ale dobrého po málu ! Musíme být pány a ne služebníky věcí a žádostí. Typickým příkladem je otázka pohlavnosti. tzv. „čistota“ - tedy život bez pohlavního styku je záležitostí nepřirozenou a tedy škodlivou. Pohlavní styk a s ním spojený orgasmus má ovšem být oslavou lásky a života a doplněním opačných energií mezi dvěma milujícími se bytostmi. Pak je i zdrojem sil a pramenem inspirace.

Zdravé tělo, vedené bystrým duchem o tuto sváteční příležitost nebude žádat příliš často, protože jinak by poklesl význam tohoto posvátného aktu.

Naproti tomu promiskuita, jak je dnes více či méně skrytě propagována, a také jako rakovina se šířící buzerantství - jsou odporným výplodem nejnižších pudů, které člověka srážejí do hlubin.“


[<<< Předchozí kapitola] [Obsah] [Následující kapitola >>>]